Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Пошук
Форма входу
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Віртуальні виставки

«КРОК У БЕЗСМЕРТЯ»

29 січня в Україні відзначають День пам’яті героїв Крут – саме там, у 1918 році, відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу та незалежність. Уряд Української Народної Республіки, опинившись без війська, кинув на протистояння з російською армією, що йшла на Київ, кілька сотень погано озброєних українських студентів та гімназистів. Майже всі вони полягли у нерівному бою. Бій під Крутами отримав величезне символічне значення.

Героїка трагедії Крут / упоряд. В.І. Сергійчук.— К.: Україна, 2008. — 464 с.

У спогадах учасників бою під Крута ми, що відбувся 29 січня 1918 року, роздумах сучасників поетичним і публіцистичним словом на тлі для нас трагічних суспільно-політичних воєнних подій осмислюється героїка подвигу юнаків України в ім'я своєї Вітчизни. Видання, матеріали якого подаються, як правило, в оригіналі, друковане раніше тільки в еміграції й не скрізь містить повні імена авторів. Розраховане на українську молодь і всіх тих, хто цікавиться історією національно-визвольної боротьби нашого народу в 1917—1921 роках.

Крути 1918 : роман / Констянтин Тур-Коновалов. Харків : Книжковий клуб «Клуб Сімейного дозвілля», 2019. – 224 с.

11Січень 1918 року видався по-справжньому холодним. От-от на Київ мали рушити більшовицькі загони. Сини генерала контррозвідки УНР Андрій та Олекса опиняються серед оборонців залізничної станції Крути. Такі схожі, але й такі різні брати, обоє до нестями закохані у курсистку Софію, брати без роздумів рушили захищати Україну. Раптом стається непередбачуване: спалахує повстання на заводі «Арсенал». І на боротьбу із заколотом направляють елітні боєздатні частини. Супроти вишколеного війська Муравйова на станції крути лишаються тільки необстріляні студенти і юнкери. Ходять чутки, що серед українських загонів є агент більшовиків, який передає інформацію «червоним». Андрій ще не знає, що йому добре відоме обличчя зрадника… У горнилі бою, не шкодуючи власних життів, змагаючись за незалежність та любов. Сто років тому, як і сьогодні, без страху та сумнівів вони підуть у бій захищати найдорожче…

Крути : Збірка у пам'ять героїв Крут / Упор. Зінкевич О., Зінкевич Н. – К. : Смолоскип, 2008. – 422 с.

Це книга про українську історію, яка навічно відділила Україну від малоросійськості й Росії. Ця книга про молодь, про юнаків, чий приклад є священним для патріотично налаштованої молоді сьогодення. Збірник «Крути» розпочинається статтею О. Зінкевича «Легенда Крут», історичним дослідженням І. Ільєнка «Чому Крути?» та В. Янова «Бій під Крутами» і складається з чотирьох частин та обширних додатків. У першій частині опубліковано спогади учасників бою під Крутами – І. Шарого, І. Лоського, Б. Монкевича, М. Михайлика, С. Самійленка, А. Гончаренка, Л. Лукасевича. У другій частині «На Аскольдовій могилі поховали їх» опубліковано списки загиблих Крутянців і тих, що вижили. Виступи на похороні М. Грушевського, С. Старицької-Черняхівської, С. Єфремова та інших. Третя частина книги «Легенда Крут» містить публіцистику окремих років, присвячену бою під Крутами і значенню Крут в українській історії У. Самчука, О. Ждановича, Ю. Дивнича, Б. Кравціва, Б. Рубчака та інших. У книзі опубліковано 38 віршів, присвячених героям Крут, а також анотований покажчик імен, обширну бібліографію та фотоматеріали.

Крути ; Поема, поезії, переклади. – К. : Видавництво Харитоненка, 2004.- 320 с.

До нової книжки поета Миколи Куця увійшли поема «Крути» про героїчну загибель юнаків у бою під Крутами в кінці січня 1918 року, дві добірки поезій, об’єднаних загальною темою осінніх мотивів та деякі переклади.

Сорока Ю. В. Бій під Крутами / Ю.В. Сорока. – К. Золоті Ворота, 2013. – 120 с.

29 січня 1918 року поблизу селища Крути на відстані 130 км від Києва відбувся жорстокий, нерівний бій між чотиритисячним військом більшовиків та трьомастами українськими юнкерами, студентами і гімназистами, що обороняли підступи до Києва. Більшість юнаків не мали ніякої військової підготовки, були погано озброєні, але стояли на смерть, захищаючи свободу молодої Української держави. Українці відбили кілька атак, під час яких зазнали значних втрат. У перебігу військових дій цей бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді.

Крути. Січень 1918 року : док., матеріали, дослідж., кіносценарій / Іст.-культурол. т-во «Герої Крут» ; упоряд. Я. Гаврилюк. – К. : Вид. центр «Просвіта», 2008. - 840 с.: Іл.

До книги увійшли невідомі і маловідомі документи, матеріали, свідчення, спогади учасників бою під Крутами 29 січня 1918 року. Зміст архівних матеріалів підсилюють статті і виступи С. Єфремова, Д. Дорошенка, М. Грушевського, Є. Маланюка, Людмили Старицької-Черняхівської та інших видатних особистостей доби Української революції 1917-1921 рр.

Бібліотекарі підготували віртуальну виставку  «Крок у безсмертя». Ми сподіваємось, що художні твори, фотоматеріали та інша інформація  не залишать Вас байдужими до трагічної події в українській історії – бій під Крутами.

Категорія: Віртуальні виставки | Додав: ЦБС (28-01-2021)
Переглядів: 241 | Коментарі: 4 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: