Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Пошук
Форма входу
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Літературно-мистецькі заходи РДБ

ВІРТУАЛЬНА ПОДОРОЖ «ВИШИВАНКА – НАШ ГЕНЕТИЧНИЙ КОД НАЦІЇ»

Такого генетичного коду, як у нас, не має жодна нація. Ось чому ніде і немає такої пошани до національного одягу. При розкопках скіфських могил вчені дізналися, що гаптування – це один із видів стародавнього мистецтва. До речі, настінні малюнки древніх мисливців також примітивно нагадують елементи гаптування. Отож, витоки цього мистецтва проростають ще десь у родових печерах наших далеких предків. Кожен елемент сучасної вишивки – це відповідний код. Люди в давнину не знали ж азбуки, писали одне одному за допомогою візерунків.

У культурі практично будь-якого народу є речі, які яскраво відображають його особливу національну традицію. Вишиванка - яскравий приклад і підтвердження цьому. Історія вишиванки своїми витоками сягає в незапам’ятні часи. Ще за свідченням знаменитого давньогрецького історика, географа і мандрівника Геродота, елементами вишиванки був прикрашений одяг скіфів, які проживали в наших землях в період VIII ст. до н. е. - IV ст. н. е. Знаменитий арабський мандрівник X ст. у своїх розповідях також згадує про русів, які носили вишитий одяг.

У ході сучасних досліджень, наприклад, на Черкащині були знайдені срібні бляшки з фігурками чоловіків, датування знахідок VI ст., дослідження яких показали ідентичність елементів одягу і орнаменту вишивки українського народного костюму XVIII-XIX століть. Символіка українського орнаменту

Для української вишивки характерно часте використання орнаментів восьмикутної квітки, яка символізує сонце та згорнутого вужа, який символізує воду - дві основні стихії, що створили і підтримують життя на Землі.
Троянду завжди любили в Україні, вважали її квіткою Сонця, а червоний колір нагадував символ життя. Орнаменти, що включають квіти і листя троянди, являють собою, в основному, замкнуту смугу у вигляді вінка, що не має початку і кінця, що позначає нескінченність життя з постійним відродженням, калина є оберегом української родини, а символом чоловічої енергії та сили – дуб.

В Україні завжди вірили в магічну силу маку, що захищає сім’ю і господарство від лихого ока і різних бід. Орнамент у вигляді квітки маку та листочків символізує його захист від злих сил або пам’ять про загиблих воїнів. Дівчата з сім’ї загиблого воїна носили віночки, сплетені з семи квіток маку, що означало їх обіцянку берегти і продовжувати свій рід.

Одним із сильних і дієвих оберегів в українській вишивці є зображення вазону з квітучою рослиною, птахами, і Берегиню - цей символ означає оберіг, зцілення, очищення від зла, охоронну магію. Вишивали його червоними нитками, додаючи чорні.

Вишиванка – це по праву культовий предмет історії української нації, своєрідний її оберіг, національна святиня, бо вона символізує багатство, високу мудрість, традиційний зв’язок багатьох поколінь, який не переривається віками. Вишиванка – символ здоров’я та краси, щасливої долі, любові і вірності.

Кожен колір на вишиванці має особливе значення. Червоний підсилює енергію, символізує любов і пристрасть. Чорний в противагу червоному нагадує про сум, горе, смерть, але водночас це колір землі, символ багатства, плодючості, колір землеробів. Блакитний, рожевий та зелений вважаються благодатними, сприяють спокійному життю, символізують духовний спектр і природні витоки. Синій символізує воду, жіноче начало. Білий – кохання та невинність. Окремими кольорами у вишиванні стоять жовтий та золотий. Обидва ці кольори трактуються як кольори небесного вогню, сонця та символізують божественну мудрість.

Символіка українських вишиванок надзвичайно багата. Птахи на вишиваній сорочці – охоронці, посередники між білим світом і потойбічним. Виноградна лоза — берегиня роду, вона сприяє щасливому шлюбові. Дубове листя на чоловічих сорочках береже і подвоює силу. Буйне гілля із квітами на рукавах закликає дощ і врожай. Калина – це символ краси, кохання, символ України. Чорнобривці та цвіт вишні – знаки материнської любові. Голуби – символи неба, миру й кохання. Ромб – знак родючості землі, трикутник – символ триєдиного бога, коло – символ сонця. Зірки, розкидані по рукавах і зібрані в геометричний орнамент – гармонія і впорядкованість Всесвіту.

Орнамент з виноградом поширений по всій центральній Україні. У київській, полтавській, чернігівській областях традиційно прикрашають вишиванки та рушники великими гронами винограду. Виноградний орнамент символізує створення сім’ї, її благополуччя і красу.

Ніжна та крихка квітка лілії вважається символом дівочої невинності, чарівності та краси, уособлює жіночу енергію. Дуже зворушливо виглядає сам орнамент з ліліями, в якому можна побачити пару лебедів - символ щирої любові і вічної вірності.

Правильний геометричний орнамент, що складається з великої кількості зірок, нанесений на рукава вишиванок або краю рушників, символізує сталий порядок і гармонію, що панують у Всесвіті і в житті кожної людини. Ромби можна назвати найбільш поширеним видом орнаменту у вишивці слов’янських народів. Звичайно, і в українській народній вишивці ромби займають значне місце серед усіх символів - оберегів. Орнаменти з ромбами були сильним захисним оберегом, приносили удачу. Згідно древньої слов'янської культурі, ромби представляють богиню Землі, яка сприяє родючості.

Можна умовно скласти своєрідний атлас регіонів України за типовими для них візерунками, орнаментами і символами, техніками і кольорами вишиванок. У Харківській області переважають чорно-червоні кольори (на чоловічих) та різнокольорові квадрати (на жіночих). У Луганській області вишиванки мають переважно рослинні орнаменти. Тепла гама кольорів вирізняє донецьку вишивку від інших. В ній більше червоного, ніж чорного. Для Полтавської вишивки характерна ніжна кольорова гама, пастельні тони. Найчастіше це - вишиття в поєднанні з рослинними. Вишивкам Херсонщини притаманний рослинно-квітковий орнамент. Черкаська вишивка  потребує неабиякого вміння та великих затрат часу. Горизонтальне розміщення узорних ліній на рукавах жіночих сорочок відрізняють черкащину від інших регіонів. Велике багатство технік вишивання характерно для Вінницької області: низь, хрестик, вишивка штапівкою, настилання, верхошов (верхоплут), зерновий вивід, вирізування; різноманітні види чорних, білих і кольорових мережок. Вишивки Івано-Франківщини прикрашають чіткі геометричні фігури, які часто з`єднуються в одну широку лінію, утворюючи динамічний орнамент. Закарпатська вишивка – це дуже різнобарвна та густа вишивка – традиційними тут були більше десятка кольорів.

На теперішній час вишиванку можна вважати одним із символів, яким українець може вирізнятися серед інших націй світу. Вишиванка сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу. Пам’ятаймо, що вишиванка – це символ, який єднає українців незалежно від мови, якою вони спілкуються, і місця, де проживають. Це свято покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу. Вдягнувши народне вбрання, ми вкотре довели, що народні традиції не забуті, а любов до України живе у серцях кожного українця.

Віртуальну подорож дивитись за посиланнями: 

Вишиванка - твій унікальний код

Це наше і це твоє. Знана у всьому світі вишивка - наша!

Дітям про ВИШИВАНКУ. Заняття до дня ВИШИВАНКИ

 

Категорія: Літературно-мистецькі заходи РДБ | Додав: ЦБС (20-05-2020)
Переглядів: 231 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: