Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Пошук
Форма входу
Статистика
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » Статті » Літературно-мистецькі заходи РДБ

ВІРТУАЛЬНА МАНДРІВКА "НАШІ ОКЕАНИ - НАШЕ МАЙБУТНЄ"

Уся планета 8 червня відзначає важливе екологічне свято – Всесвітній день океанів, яке було запропоновано під час саміту «Планета Земля» в 1992 році в Ріо-де-Жанейро (Бразилія), а з 2009 року святкують офіційно за рішенням Генеральної Асамблеї ООН. Щороку це свято відзначають усі, хто має навіть найвіддаленіше відношення до Світового океану. В цей день екологи, іхтіологи та співробітники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля для того, щоб захистити права мешканців морських глибин і стабільну екологічну обстановку. Адже океани – легені нашої планети і саме вони виділяють більшу частину кисню, необхідного для нашого дихання. Вони є одним із основних джерел їжі та ліків, а також важливою частиною біосфери. Тож наша спільна турбота про океан стане перешкодою до вимирання багатьох видів рослин і тварин і дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися красою, багатством і потенціалом Світового океану. Друга назва Землі, «блакитна планета», з’явилася не випадково. Коли перші космонавти побачили планету з космосу, вона постала перед ними саме в такому кольорі. Чому планета здалася блакитною, а не зеленою? Тому що 70% поверхні Землі – блакитні води Світового океану. Тож зробимо невеличку мандрівку і познайомимось з океанами і цікавинками про них.

1. Тихий океан

Тихий океан – найбільший океан на Землі. Він отримав свою назву “Тихий” через те, що в той час, коли мореплавці під керівництвом Ф. Магеллана його перетинали, був на диво тихим. З латині означає “мирний”. Друга назва Тихого океану – Великий. Він дійсно великий – це 1/2 частина вод Світового океану (165 200 000 км²). Тихий океан займає 2/3 земної поверхні. Води Тихого океану дивовижно чисті і прозорі, найчастіше – темно-синього кольору, але бувають і зеленими. Середня глибина вод – 3800м. Ступінь солоності води – середня. Більшість часу океан тихий і спокійний, над ним дме помірний вітер. Ураганів тут майже не буває. Над Тихим океаном завжди чисте зоряне небо.

2. Атлантичний океан

Атлантичний океан – другий за величиною після Тихого (106 400 000 км²) і найсолоніший океан у світі. На карті він нагадує букву S, розташований між Америками, Європою та Африкою. Він включає Середземне, Карибське та Балтійське моря і Мексиканську затоку. Ступінь солоності океанічних вод – найвища. Флора і фауна – багатюща, вчені до цих пір знаходять невідомі науці цікаві екземпляри. У холодній його частини мешкають такі цікаві представники фауни, як кити і ластоногі. У теплих водах можна виявити кашалотів і котиків. Унікальність Атлантичного океану в тому, що саме він, точніше, його тепла течія Гольфстрім, яку жартома називають головною європейською «топкою», «відповідає» за клімат всієї Землі.

3. Індійський океан

Індійський океан – третій за величиною океан (73 556 000 км²), геологічно наймолодший з 5 океанів. Він містить 20% води на Землі. Межує з Індією на півночі, Східною Африкою, Австралією та Південним океаном.. В Індійському океані можна знайти багато рідкісних екземплярів флори і фауни. Води Індійського океану чисті, прозорі і дивно красиві завдяки тому, що в нього впадає мало річок. Також вони можуть бути темно-блакитними і блакитними.

4. Південний океан

Південний океан – це найновіший і найменш досліджений океан. До середини 20 століття води навколо Антарктиди, як правило, вважалися розширеннями прилеглих океанів. В 2000 році члени Міжнародної гідрографічної організації майже одноголосно погодилися ідентифікувати ці південні води як Південний океан. Південний океан включає південні частини всіх океанів, які омивають береги Антарктиди, крім Північного Льодовитого. За розміром він займає четверте місце серед океанів Землі з площею 20 327 000 км.кв. Поєднуючи води Південного Тихого, Атлантичного та Індійського океанів зі стійкою східною течією, холодний Південний океан має великий вплив на погоду на Землі

5. Північний Льодовитий океан

Найменший (13 986 000 км²), найхолодніший, найменш солоний і найменш вивчений з усіх 5 океанів. Він розташовується в Арктиці на Північному полюсі. Характерною особливістю Північного Льодовитого океану є те, що по його поверхні дрейфують крижини й айсберги – полярний лід. Але з роками внаслідок глобального потепління льодовики тануть, загрожуючи підвищенням рівня води. Його води багаті на рибу, а надра – природними копалинами. Північний Льодовитий океан є найрізноманітнішим за видами риби. Тут водяться тюлені, кити, медузи, на берегах птиці влаштовують гучні «пташині базари». Але через холод тут мало рослин. Це робить Північний Льодовитий океан однією з найбільш крихких екосистем на планеті.

Цікавинки про океани.

Як відомо, у Світовому океані міститься 97% всієї води на Землі. І, як заявляють океанографи, тільки 5% з них повністю вивчено. На дні океанів існують справжні підводні річки, а точніше, випадки так званого «холодного просочування». Крім підводних річок, в океані існують також підводні водоспади. Причому деякі з них набагато більші за своїх наземних «родичів». Іноді в океані з'являються «молочні моря». Таке «море» являє собою велику ділянку океану, яка в буквальному сенсі світиться. За результатами дослідження, опублікованого в 2011 році в журналі PLOS Biology, в океані мешкає близько 2,2 мільйона видів організмів, з яких відомо тільки близько 194 400 видів. Найбільшою рибою Світового океану являється китова акула. Окремі особини цього виду мали довжину 12,65 метра і досягали маси понад 21,5 тонни. Відомі випадки, коли в океані утворювалось «хибне дно». Воно спричинене живими організмами, які уникають денного світла.З'явилось безліч припущень, які саме організми створювали «хибне дно». Але зрештою виявилось, що це робили кальмари.

До вашої уваги відеоперегляд: Всесвітній день океанів

                                                                               Всесвітній день океанів

Категорія: Літературно-мистецькі заходи РДБ | Додав: ЦБС (05-06-2020)
Переглядів: 279 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: