Невід’ємним атрибутом Великодніх свят - є паска і писанка. Напередодні Великодня майже у кожному домі, відбувається справжнє таїнство - розпис чудо-яйця – писанки. У давнину цим сокровенним та, майже, магічним, заняттям займалися виключно жінки і дівчата вкладаючи у кожен зображений символ особливий зміст. Із добрими помислами та чистими думками господині брали в руки писачки і приступали до роботи…
Перебуваючи на карантині, розписування писанок може стати гарним проведенням часу, як для творчих діток, так і їх рідних.
Для початківців пропонується легка техніка – виготовлення крапанок. Більш досвідчені писанкарі можуть приступити до малювання традиційних писанок.
Традиційна писанка, намальована бджолиним воском за допомогою писачка, колись у давнину слугувала великодньою листівкою. А символи зображені на ній - своєрідними побажаннями. Кожен символ на писанці має сакральне значення.
Сонце - означало торжество життя, тепла, світла над темрявою. Тому серед язичницьких богів Дажбог - сонячний бог - був одним із головних. У християнстві сонце також стало символом Бога, оскільки Бог - це світло.
Хрест. Один із сонячних знаків, символ Усесвіту, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року.
Спіраль - символ плодючості, знак володаря, плину часу.
Триріг. Один із найдавніших символів сонця
Зірка. Символізує сонце і вранішню зорю. Містить у собі косий хрест, прямий хрест, а також лівобічну та правобічну свастики. У народній символіці вона є незмінним символом кохання.
Птах. Символ зародження життя, родючості, достатку. Це - напівземна, напівнебесна істота, що вважалася провідником Божого сонця й охоронцем проти зла, символом любові, вірності та злагоди.
Якщо яйце пофарбувати в один колір - це буде крашанка. Коли продряпували візерунки - так народжуються шкрябанки. А якщо опустити у фарбу яйце попередньо обклеєне листочками чи травами, то вийде трав’янка. А ще, бувають мальованки і круп’янки.
Усі, незалежно від віку мають змогу навчитися цьому дивовижному виду рукоділля, яке поєднує родини та відроджує українські звичаї і традиції.
|