Головна Реєстрація RSS
Вітаю Вас, Гість
Меню сайту
Пошук
Форма входу
Статистика
Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Головна » Статті » Літературно-мистецькі заходи РДБ

ВІРТУАЛЬНЕЕ ЗНАЙОМСТВО «КАЗКОВИЙ ЧАКЛУН ЮРІЙ ЯРМИШ»

Одним із знаних майстрів авторської казки в Україні був і залишається  Юрій Феодосійович Ярмиш.

Юрій  Ярмиш народився 25 травня 1935 року в сім’ї вчителів  у промисловому місті Кам’янську (у 1936 році це місто було перейменовано на Дніпродзержинськ). Батько Юрія був учнем і другом славнозвісного українського історика Дмитра Івановича Яворницького. Від них дізнався малий Юрко багато цікавого про минуле нашого народу, про героїзм українських козаків  у боротьбі за свободу. Ці подорожі та розповіді надзвичайно захоплювали уяву хлопчика. До того ж  один із його предків був отаманом Полтавського полку Війська Запорізького часів гетьмана Богдана Хмельницького.

Згодом сім’я Ярмишів переїхала до старовинного, тоді прикордонного, міста Дрогобич, що на Львівщині. У роки війни з німецькими окупантами багато важливих заводів та фабрик були евакуйовані на Урал. Туди ж на кілька років виїхали й Ярмиші. У 1944 році родина повернулася у Дрогобич. Мама викладала у школі географію, батько відновлював зруйноване війною господарство області, а Юрій вчився у міській середній школі №4 – колишній Дрогобицькій гімназії. У свій час тут здобували освіту майбутні класики української літератури Іван Франко, Василь Стефаник, відомий письменник та громадський діяч Михайло Павлик. Літературні традиції гімназії, спадщина цих видатних людей звичайно ж вплинули на свідомість талановитого юнака, стали поштовхом до його літературної творчості.

Свій творчий шлях Ю. Ярмиш розпочав з віршів, хоча потім перейшов на прозу. Трапилося так, що перші поетичні спроби п’ятнадцятирічного школяра прослухали київські поети Дмитро Білоус, Василь Швець, Борислав Степанюк і залишилися задоволені початківцем. Вони порадили юнакові продовжувати працювати над собою. Через деякий час вірші Юрія були надруковані у газеті. Саме ці події, мабуть, окрилили хлопця і зумовили вибір навчального закладу – Київський університет (факультет журналістики).

1958 року після закінчення університету Ю. Ярмиш був направлений у Крим, де працював у книжковому видавництві. Саме в цей час розпочинається літературна творчість письменника. «Перша казка «Вітрисько», – згадує автор, – мені наснилася. Я прокинувся серед ночі, схопив олівець і записав її. Це сталося ще в студентські роки. Під такою ж назвою згодом вийшла у світ і моя перша збірочка, опублікована 1960 року в Криму». А потім ще були книжки «Чудесні моря», «Казка стукає у двері», «Живі малюнки», «Маленькі казки»  та інші. Після повернення до столиці молодий письменник очолював журнал «Піонерія», а згодом редагував «Радугу».

Юрію Ярмишу доводилось багато подорожувати. Він побував в Англії, Канаді, США, на Балканах, кілька разів відвідав Індію. І кругом спостережливе око письменника фіксувало найцікавіше. Потім про побачене він розповів у серії цікавих документальних книжок – подорожей, серед яких: «Дорогами Індії», «Набат  Хіросіми», «Світ тривог і надій». За своє життя відомий письменник випустив у світ понад 60 книжок казок, притч, байок, серед  яких: «Золотий кораблик», «Два майстри», «Чарівними стежками», «Великий мисливець», «Їжачок і Соловейко», «Солодкий Марципан» та ін.  Книжки письменника перекладено п’ятнадцятьма мовами, зокрема англійською, болгарською, німецькою, французькою, іспанською. Юрій Ярмиш також працював як дослідник-літературознавець у галузі вивчення казки як літературного жанру та в галузі дослідження дитячої літератури. Був членом Міжнародного товариства дослідників літератури для дітей та юнацтва.

Творчість Юрія Ярмиша відзначена багатьма літературними преміями: премією журналу «Перець»(1970), медаллю А.С.Макаренка(1972), республіканською літературною премією імені М. Островського (1974, за книжки «Золотий кораблик», «Сонечко», «Вовчі окуляри»), Почесною грамотою Президії Верховної Ради УРСР (1985), літературною премією             ім. Ю. Яновського (2001, за цикл новел-фантазій). А ще Юрій Ярмиш став лауреатом найважливішої премії України у галузі дитячої літератури – премії  Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва (2006). І отримав письменник цю нагороду за збірки казок «Дванадцятиголовий Дракончик», «Сповідь чаклуна» та «Казка стукає у двері».

Презентация на тему: "Одним із знаних майстрів авторської казки в ...

 

Категорія: Літературно-мистецькі заходи РДБ | Додав: ЦБС (25-05-2020)
Переглядів: 271 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: