6 січня 2018 року виповнилось би 80 років Василю Стусу - людині, що стала символом Українського Опору другої половини ХХ століття, письменника, правозахисника, борця. Василь Стус – легендарна постать, якій вдалося реалізувати свій талант за таку коротку мить життя. Великий поет з непересічним, рідкісним талантом і культурою. Філософ, який творив свій світ. Громадянин найбільших чеснот, який не остерігався говорити правду. Незважаючи на страдницьку долю та непереборні труднощі, творчий доробок Василя Стуса досить великий. Вірші його у перекладах читають у всьому світі. Їх давно люблять і знають. Їхня дорога була такою довгою лише до нашого читача.
В теперішній час, в часи незалежності нашої держави, ми всі маємо змогу зачитуватися поезією поета з великої літери із його збірок:
«Круговерть» (1965). «Зимові дерева»(1970), «Веселий цвинтар»(1971), «Час творчості»(1972), «Палімпсести» (1977), «Дорога болю» (1990), «Під тягарем хреста» (1991), «Вікна в позапростір» (1992). Збірка «Птах душі» – це поезії останніх років життя В. Стуса.
Вагомий внесок в українську літературу Василь Стус зробив і на терені перекладу. Варто згадати його блискучі переклади з німецької, англійської, італійської, іспанської, французької мов. Перекладав також зі слов’янських мов.
Усе своє життя Стус ішов до України, до свого народу, несучи на плечах хрест правди і сумління. Його немає серед нас. Але він живе своїми безсмертними творами, своєю безприкладною стійкістю, своєю беззавітною вірою в нові часи, які наближав своїм життям-подвигом.
|